Spánek na královské posteli

Postel s nebesy je pro mnohé z nás synonymem luxusu, honosnosti a bohatství. A je to opravdu tak. Ale to nemusí znamenat, že bychom si takový luxus nemohli dopřát. Vždyť určitě si ho zasloužíme.

Postel má být pěkná Pokud si myslíte, že vůbec nezáleží na tom, jak naše postel vypadá a že se koneckonců vyspíme kdekoliv, nevzali jste to za správný konec. Lepší je totiž podívat se na to tak, že průměrně přespíme asi třetinu našeho života a většinou se to děje v naší posteli. Právě proto by naše postel měla být nejen zdraví prospěšná, ale i pěkná a hodnotná po estetické stránce. A co už může být krásnějšího než právě postel s baldachýnem?

Kdysi měl ochrannou funkci, dnes jen estetickou Baldachýn většina z nás zná zřejmě jen z přehlídek různých zámeckých expozic, kde nám bylo dovoleno nahlédnout do komnat šlechticů nebo dokonce králů. Právě proto stále převládá dojem, že takto vybavená postel je něco, co se běžnému člověku vlastně ani příliš nehodí.

No možná nevíte o tom, že baldachýn kdysi nebyl jen jakýmsi módním doplňkem urozených lidí, ale splňoval zejména jisté praktické funkce. Tou první byla prostě ochrana, aby během spánku na člověka nepadlo něco, co by mohlo pořádně znepříjemnit sladké sny. Střechy na domech, respektive sídlech, v středověku totiž ještě nebyly kdovíjak kvalitní, protože se vyráběly například ze slámy.

Druhou funkcí baldachýnu bylo v podstatě ohraničení prostoru spícího šlechtice od služebnictva, které se v té době nacházelo v nočních komnatách a hlídalo spánek svého pána. Aby to však s tím hlídáním příliš nepřeháněli, na to sloužila právě postel s baldachýnem.

V současnosti však už máme kvalitní střechy a ani toho služebnictva se v našich ložnicích většinou hodně nepohybuje a tak musel baldachýn získat svou třetí, tentokrát však jen čistě estetickou funkci. Když se ale řekne postel s nebesy, nepředstavujte si hned honosnou královskou postel, která je větší než celý váš byt. Těmito postelemi se totiž zabývají i moderní výrobci, kteří jim vědí vtisknout pečeť současného designu.

Postel s nebesy tak může vypadat jako zajímavý nábytkový kousek ve stylu minimalismu, ba někdy až futurismu, zajímavý je však i rustikální styl a tak dále. Výběr postelí s nebesy je skutečně rozmanitý a je jen na vás, která z nich vám padne do oka. Vlastně do ložnice …