Specifika kuchyně: Praváci vs. leváci

Pokud má někdo obě ruce levé je nešikovný. Ve středověku leváky označovali za čarodějů a ještě dlouho po období temna byli považováni za zvláštních. Leváci tvoří asi 10 – 15% světové populace a dnes je nikdo pro jejich „jinakost“ nepronásleduje. V každém případě to mají v pravoruké světě náročnější. V domácnosti dochází k největšímu počtu úrazů a leváci jejich prý utrpí až o 54% více než praváci.

Nešikovné pomůcky

Odpovědnost za to nese nevhodné uspořádání kuchyně, ale také kuchyňské pomůcky, které dělají z leváky nemehla. Většina z nich je totiž uzpůsobena na pravou ruku, což způsobuje levákům menší či větší problémy při používání. Zda jde o otvírák na konzervy, škrabku na brambory, vývrtku, nože na chléb nebo sýr, nůžky a tvarované obracečky.

Naštěstí, na trhu dnes není problém najít kuchyňské pomůcky speciálně pro leváky, které jim správně padnou do ruky. Případně je řešením používat pomůcky, které jsou oboustranné tzv. osově souměrné a vyhýbat se tvarovaným rukojetím.

Správné zónování

Pro pohodlnou práci jsou v kuchyni jednotlivé zóny seřazeny v tomto pořadí: zóna pro zásoby, mytí, příprava pokrmu, vaření a pečení. Leváci je mají mít seřazeny opačně, tedy začít s varným centrem. Kuchyň může být uspořádána v linii, ve tvaru písmene L nebo s ostrůvkem.

Bezproblémový přístup a otevírání lednice získáte přehozením pantů na levou stranu, ale u jiných spotřebičů to není možné. Proto například mikrovlnku, pračku či myčku má mít levák umístěnou na levé straně linky.

Univerzální řešení

A co v případě, že se v kuchyni střídáte s partnerem, který je pravák? Pracovní zónu vytvořte po obou stranách varné. Varná deska by měl mít ovládání zepředu, aby se dal pohodlně ovládat oběma rukama. Praktickým řešením je i přídavný mobilní stolek, který si můžete přisunout tam, kde právě potřebujete. Namísto pantů zvolte horní skříňky s otevíráním vzhůru, případně otevřené police či rolety. Dolní skříňky mohou být výsuvné. Praktický je dřez s odkládací plochou na obou stranách as baterií ve středu, aby při něm mohl pohodlně mýt nádobí pravák i levák.