Spíme zdravě

Když se dobře vyspíme, daří se nám. Naopak, když nevíme usnout, budíme se, přehazujeme, nevíme si najít dobrou polohu, abychom pohodlně usnuli, tak naše výkony během dne nebudou bůhvíjak. Co všechno je třeba udělat, abychom se dobře vyspali?

Základ dobrého spánku

Důležité je mít pevnou postel, kvalitní matrace a dodržovat zásady zdravého životního stylu, který se pro mnohé lidi stává stále zřejmější. Dbáme na zdravé jídelní lístky, myslíme na to, abychom se při našich sedavých zaměstnáních více hýbali a všemožnými způsoby se snažíme, aby bylo v našich životech co nejméně stresu. Jsou to nejzákladnější faktory, které přispívají ik tomu, abychom se dobře vyspali.

Zařízení ložnice

Nicméně stále platí i to, že jak si usteleme, tak budeme spát. Tak říkávali už naše babičky, které dobře věděli, že postel má být pohodlná, čistá a voňavá, ložnice vyvětraná, ne příliš teplá, ne příliš chladná a má být i příjemná na pohled. Interiéroví designéři by dodaly, že ložnice má být zařízena co nejjednodušší, barevnost interiéru uklidňující a nábytek umístěn tak, aby byl co nejméně rušivý. Fyzioterapeuti a ortopedie by ještě zdůraznili, abychom zvolili anatomicky tvarované polštáře a ulíhali na kvalitní matrace.

Vhodně zvolená matrace je minimálně polovinou úspěchu zdravého spánku. Ale jak si ho vybrat? V internetových diskusích se názory člověk od člověka liší, v obchodech nám představí jak nejlépe to, co právě mají na skladě a pár minutové povalování se na matraci vystaveném na prodejně také není zárukou toho, že bude spánek na daném matraci pohodlný opravdu celou noc. Abyste se lépe zorientovali, zkuste si zodpovědět na následující otázky. Na jakou podložku matraci položím? Jaká tvrdost matrace je pro mě nejpohodlnější? Jak často budu na matraci spát? Odpovědi jsou pak důležitými vodítky při výběru matrace pružinového, nebo sendvičového.

Sendvič

Sendvičové matrace jsou vynikající volbou pro každodenní spaní. Jsou tvořeny na sobě uloženými vrstvami různých materiálů tak, že průřez matrací na první pohled připomíná sendvič. Jejich výhodou oproti pružinovým je to, že mají pevnější jádro, čím lépe odolávají každodennímu tlaku a pohybu při spaní. Jsou elastické a dobře pruží. Tento druh matrace bývá doporučován i pro lidi s problémy s páteří a klouby. Jejich jedinou nevýhodou je fakt, že by se neměly pokládat na pevnou podložku, ale na lepší větratelný rošt.

Pružina

Pružinové matrace jsou naopak vynikající volbou do ložnici, které se nevyužívají každý den. Tedy do všech pokojů, do ložnic na chalupách, či chatách. Jejich výhodou je, že snesou i pevné podložky a materiály, z nichž jsou vyrobeny nepotřebují k dýchání každodenní větrání, takže případná vlhkost na chalupě pro ně nebude problém. I pružinové matrace jsou dnes navrhovány tak, aby dobře reagovaly na hmotnost těla a změny polohy při spánku.

Dokonalé spaní

Na závěr snad jen tolik, že kvalitní matrace si zaslouží i pěknou postel, zdravotní, anatomicky tvarovaný polštář a ložní prádlo, ve které se budete cítit jako v bavlnce. Jde přece o váš spánek, tak neváhejte ao trošku víc se hýčkejte. Věřte, že když vyšperkovat své spaní, vaše bdělost se vám za to odvděčí skvělou náladou i vynikajícími výkony.