Category Archives: Zdraví

Mýty a pravdy o očích

Zkusili jste někdy přežít den se zavázanýma očima? Pokud byste tak učinili, rychle byste zjistili, jaké okleštěné by bylo vaše vnímání, pokud byste tento nesmírně důležitý smysl vyřadili z činnosti. Díky zraku totiž přijímáme až 80% informací.
Ne nadarmo se říká, že z očí lze leccos vyčíst. Povolání zda aktuální záliby sice z pohledu do něčích očí nezjistíme, mohou však zato hodně prozradit o zdravotním stavu člověka. Víte, že jedině v očích lze vidět cévy...

Read more

Největší mýty o rakovině prsu

S mnohými onemocněními se spojují různé mýty, platí to io rakovině prsu. Některé z nich jsme se snažili uvést na pravou míru.
Mýtus: Rakovina prsu ohrožuje jen ty ženy, v jejichž rodině se tato nemoc vyskytla.
Pravda: I když genetika hraje v tomto směru významnou roli, až 70% žen s rakovinou prsu bylo diagnostikováno bez podobného záznamu v rodinné anamnéze.
Mýtus: Kostice v podprsenkách zvyšují riziko rakoviny prsu.
Pravda: Ve veřejnosti se šíří informace, že...

Read more

Co byste měli vědět o dehydrataci

Zejména během léta často skloňujeme slovo dehydratace. Stále dokola se mluví o dodržování pitného režimu. Víme však o pití toho dost?

O nezbytnosti dostatečného příjmu tekutin netřeba polemizovat. Odborníci často poukazují na to, že nejvhodnějším nápojem je čistá pramenitá voda. Čistá voda má tvořit základ celodenního pitného režimu dětí i dospělých. Slazené nápoje, ovocné šťávy nebo pivo by neměly tvořit podstatnou část příjmu tekutin, pouze doplněk. Černá káva...

Read more

Paliativní medicína pro praxi

Druhé, nezměněné vydání

Obsah

1. Úvod

1.1. Základní principy paliativní péče (O. Sláma, J. Vorlíček)

1.2. Zásady komunikace v paliativní medicíně (L. Kabelka, O. Sláma)

2. Terapie chronické bolesti

2.1. Hodnocení a základní typologie chronické nádorové bolesti (O. Sláma, Z. Bystřický)

2.2. Obecné zásady léčby chronické bolesti (O. Sláma, Z. Bystřický)

2.3. Neopioidní analgetika (O. Sláma, Z. Bystřický)

2.4. Opioidní analgetika (opioidy) (O. Sláma, Z. Bystřický)

Read more

Na preventivní prohlídky se velmi nechodí

Bratislava – Slováci nemají velmi pozitivní přístup k prevenci, a to i přesto, že je zdarma. V případě dospělých stále přetrvává spíše nezájem o preventivní prohlídky, které jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Lepší situace je v případě dětí. Ukazují to čísla zdravotních pojišťoven.

„Preventivní prohlídku pro děti a dorost absolvovalo loni téměř 50 procent dětí pojištěných ve VZP. V případě dospělých to bylo 15 procent,“ řekla mluvčí Všeobecné...

Read more